Italienii se întreabă ce se întâmplă cu Răzvan Marin la Cagliari de nu mai prinde primul 11 sub comanda lui Davide Nicola.
Internaționalul român este un jucător de bază la naționala României, fiind și golgheterul de anul trecut al tricolorilor. Totuși, situația românului la echipa de club este incertă, dispărând din peisaj în ultimele luni.
Presa din Italia vorbește despre situația controversată a lui Răzvan Marin în Serie A. În ultimele două luni a bifat doar patru meciuri din postura de titular, iar în alte cinci a intrat pe parcurs adunând doar 76 de minute. Sunt cifre îngrijorătoare pentru forma mijlocașului de la națională. De asemenea, în ultimele două dueluri cu Monza și Empoli nu a bifat niciun minut, deși ar fi fost nevoie de calitățile sale de luptător pentru a scoate mai mult din disputa cu Empoli.
Experimentatul mijlocaș român a dispărut aproape complet din planurile lui Davide Nicola, iar italienii sunt șocați întrebându-se ce s-a întâmplat de s-a ajuns la această lipsă de încredere.
„Vorbim despre un jucător care în acest sezon a marcat trei goluri (contra lui Juventus, Parma și Genoa) și a oferit două pase decisive, fiind, de fapt, cel mai complet și experimentat mijlocaș aflat la dispoziția lui Davide Nicola. Care este motivul pentru care nu mai este luat în considerare? Nu ar fi cazul ca în această parte finală a sezonului să i se acorde un rol mai important?”, a notat TMW.
Contractul românului cu Cagliari ajunge la final în această vară. În condițiile actuale e greu de crezut că își va mai prelungi înțelegerea. Tatăl jucătorului, Petre Marin, a dezvăluit că fiul său e nemulțumit că nu mai primește mai multe șanse din partea lui Davide Nicola.
„Răzvan e foarte bine, dar este un pic supărat că nu joacă așa de mult cum și-ar dori. Dar, el este la dispoziția antrenorului și va da totul atunci când se va apela la el. Acum a vorbit și Coman acolo și sunt ferm convins că vor fi convocați la echipa națională. Ei trebuie să joace foarte bine, pentru că doar așa poți obține rezultate la ce mai înalt nivel”, a declarat Petre Marin, conform DigiSport.